Které plemeno psa je nejrychlejší

Jednou z vlastností, pro které byla některá psí plemena šlechtěna, je i rychlost. Není tedy divu, že se mnozí lidé zajímají, které z nich je skutečně to nejrychlejší, a jaké maximální rychlosti může dosáhnout. Odpověď však není tak snadná, jak se může zdát. Je potřeba totiž vzít v úvahu, že každé plemeno je jinak velké. Zde se tedy nabízí otázka, zda budeme měřit absolutní rychlost, nebo rychlost v poměru k velikosti těla. Oba způsoby samozřejmě mají svá pro a proti, a obě mají jiného vítěze.

 

greyhoundi jsou nejrychlejším psím plemenem

 

Pokud jde o to, který pes dokáže uběhnout nejvíce kilometrů za hodinu, pak je to bezesporu greyhound. Moderní, na závody šlechtění psi dosahují i přes 80 km/h. Jen pro představu, to je téměř maximální povolená rychlost mimo obec. Schválně si zkuste touto rychlostí jet automobilem, a představte si, že takto rychle běhá živý tvor. Jen pro představu, závodní kůň vyvine zhruba 55 km/h.

 

ani závodní kůň rychlosti chrta nedosáhne

 

Ovšem v případě, že vezeme v úvahu i velikost těla, pak je šampion jiný. Zde vévodí jiné plemeno chrta, a to vipet, který, pokud by byl, pokud by dosahovat velikosti greyhounda, ještě rychlejší než on. Ačkoliv je totiž o více než 30 centimetrů nižší, dovede na závodní dráze překonat i 60 km/h. Na tak malého psa (v kohoutku měří necelých půl metru) je to rozhodně neuvěřitelný výkon.

 

Samozřejmě není náhodu, že jsou si obě plemena stavbou těla velmi podobná, i když vipeti mají poněkud kompaktnější stavbu těla. Je však nutné mít na paměti, že se jedná o sprintery, a podle toho s nimi také jednat.

 

Je však pravdou, že na nejrychlejšího suchozemského savce nemá ani jeden z nich. Gepard totiž dosáhne až 120 km/h, byť pouze na pár vteřin. Je však pravděpodobné, že se budou dalším šlechtěním výkony psů neustále zlepšovat, a tak v budoucnu může nastat doba, kdy tuto divokou kočku domestikovaní psi skutečně předběhnou. Avšak to je stále ještě hudba velmi daleké budoucnosti.