Kdy vyrazit na Aljašku?

Aljaška leží na západním pobřeží Spojených států amerických. Na východě hraničí s Yukonem, kanadským teritoriem a na jihovýchodě s Britskou Kolumbií. Severní hranici tvoří Severní ledový oceán. A zbývající břehy tohoto poloostrova omývá Tichý oceán. Aljaška, oficiálně State of Alaska, je svou rozlohou téměř dvou milionů kilometrů čtverečních největším státem USA. A svým počtem obyvatel se řadí, svými sedmi sty padesáti tisíci občany, na třetí pozici nejméně lidnatých. A hustotou zalidnění je posledním, padesátém místě. Nejvyšším bodem je v Aljašských horách, se svou nadmořskou výškou 6190 metrů, vrchol Denali. Největší řeky jsou dvě. Yukon a Kuskokwim.

Na Aljašku letadlem

Původními obyvatelé se datují z doby kamenné. Kteří se stěhovali ze Sibiře přes pevninský most. Jež spojoval v dávných dobách Asii se Severní Amerikou. V době meziledové byly odděleny dnešním Beringovým průlivem. Který stál na počátku novodobých dějin. Přes něho v sedmnáctém století připluli první ruští osadníci. V polovině osmnáctého u břehů zakotvila první evropská loď. V devatenáctém století se stala Alaška obchodním centrem s kožešinami. Velká naleziště zlata, ohromné přírodní bohatství ropy i plynu a hlavně rybolov přilákal  mnoho jak obchodníků, tak dobrodruhů z celého světa. A počet obyvatel se za deset let zdvojnásobil. Na Auletských ostrovech se dodnes podařilo zachovat původní obydlí prvních průkopníků.

Obchodní lodě u břehů Aljašky

Novodobé dějiny Aljašky se začaly psát v roce 1959. Kdy byla přijata, v pořadí čtyřicátým devátým státem Ameriky. Hlavním městem Aljašky je Juneau, město, do kterého nevede žádná silnice. Dopravit se do něho je možné jenom letadlem či lodí. A bývá první zastávkou turistů, kteří se rozhodli tuto zemi navštívit. Žije v něm okolo třiceti tisíc obyvatel. Z něho lze vyrazit na objevnou cestu tohoto nevšedního kusu světa. Přestože na celém území Aljašky panuje po celý rok zimní počasí, od června do srpna se teploty drží okolo dvaceti stupňů a i rychlost větru je nižší. Což zpříjemní plánovaný pobyt všem, kteří se rozhodnou vyrazit. Od září do dubna je potom potřeba přibalit teplejší obutí a oblečení.