Nebezpečná zvířata

Jistě jste již někdy byli přítomní sporu o tom, které zvíře je člověku nejvíce nebezpečné. Tento článek vám odpověď nepřinese. Muselo by se to totiž blíže definovat. Zvíře nebezpečné jak? Jedem? Silou? Na souši nebo ve vodě? Přímým nebo nepřímým účinkem?  

Už u té první varianty bychom se zasekli na další definici. Jed. Museli byste se otázat, zda tazatel myslí, co se týče síly jedu, nebo jeho množství. Protože v tom je značný rozdíl. Některý živočich vás kousne jen drobátko, ale jeho jed má takovou sílu, že máte za chvíli po funkčním období. A přitom ho měl útočník málo.  

medúza

Druhý útočník vás kousne pořádně a jedu do vás napumpuje jako benzínu do nádrže. Vy se oklepete a jdete si po svých. Jedu bylo sice hodně, ale byl slabý. Oni se stejně i vědci přou o nejjedovatějšího živočicha. My se podíváme na toho nejvíce jmenovaného. A ne, není to had.  

Většina vědců stojí za názorem, že nejnebezpečnější živočich planety je je čtyřhranka fletcherova. Jde o druh mořské medúzy, která je smrtelně nebezpečná už svým zjevem, Je totiž hodně průhledná, takže ji moc vidět nejde. Nu a asi právě proto, že ničím nevaruje, je setkání s ní smrtící. Její velikost je kolem dvaceti centimetrů, ale chapadla, ta mohou mít délku až tři metry. Při požahání potápěče nebo plavce dochází k úmrtí zpravidla během tří minut.  

had

Pokud zůstaneme na zemi a u jedů, tak zde bude nejjedovatější had. A to může být kobra královská (Ophiophagus hannah) nebo australský taipan menší (Oxyuranus microlepidotus). Kobra je nebezpečná tím, že umí jed plivat na velkou vzdálenost. Oběť tak většinou oslepne a jed se dostává sliznicemi do těla. Má silné zuby, kterými v klidu prokousne oděv, takže je třeba skutečně nejvyšší opatrnosti. Taipan jako takový zase klame vzrůstem, a tak nevypadá vůbec nebezpečně.  

Nu, a na další nebezpečné živočichy se už nedostalo místa.